تبلیغات
اسبِ بدونِ باند ؛ زرد
اسبِ بدونِ باند ؛ زرد
یونجه و علف تنها خوراکِ مرد مغذی می باشد . 
قالب وبلاگ

کاش یه جا بود با هم حضوری صحبت می کردیم. بعد پسی فیلم ندیدن؛ اینو دیدم. دارم میترکم از صحبت نکردن. سه تا مشکل داشتم با نظرت به طور مختصر: اولی رو اختصاص میدم به تنزیه زبانی.

مثلا بی اعتماد به نفس و سر پایین، رو من چطوری معنی کنم. گوشت و استخوانو چی معنی کنم. یعنی کلام شفاف نیست و درک مدعا هاش ( ذوقی/حدسی) میشه، تا ضمنی. بعد تو دچار خلط شدی، تو مبحث پایانیت. مثلا در نکوهش عدم قضاوت ِ دقیق، مطلب می نویسی.. بعد در پایینش از نسبی بودن حرف میزنی.. این یعنی همون دیگه..  حسین

من مواجهه یی که با فیلم داشتم. از فیلم بردار شروع میشد. نوع دید کلاری رو خیلی به این یارو اسمش هم نمی دونم ترجیح میدم.. شاید برای من که با " جدایی ی "  اشنا شدم با این فیلمساز ..این دور از ذهن نباشه.  دومین مواجهه من باز با دوربین فرهادی بود.. دوربین که مدام حرکت می کرد. مدام می لرزید.. مدام تشنجی بود.. البته با این شرایط اجتماعی اصلا از هنرمند و جامعه شناسی مثل تیپ فرهادی، دورازذهن نبود.. سومین مواجهه من، با شخصیت ها بود. شخصیت جدایی همه گنشگر .. فعال .. اما تمام شخصیت ها این فیلم درون گرا... منفعل. محافظه کار. تا جایی ترسو. ترکیب اون دوربین تشنجی [ بیشتر برای اوایل فیلم ] و این شخصیت ها برام جالب بود.

قصه: فرهادی تو سینما نویسندگی شو به رخ می کشید. البته من عاشق اینم که هنرمند پز هنرش رو بده. فرهادی با به تعویق انداختن پیچ های داستانیش یا گره، [ برای بعضی جا ها پیچاندن یا سست بنا نهادن ] این کارو می کرد. البته این کار در نهایت به نظرم به ضرر قصه تمام شد با مخاطب های ایرانی، مخاطبی که با من بودن تو سینما تربیت این طور تعویق ها رو نداشتن. منم ندارم!  کاره مردیو نمی دیدن و تشخیصش رو نداشتن. چه بسا شاید (؟) اون منتقد دولتی هم [ فراستی ] از مخاطب های با من، جلوتر نزد. البته اگه به کانسپ کاره فرهادی نگاه کنیم:  شاید این روند پیش بری توجیح بشه! اما خب منم مثل مخاطب هایی که با من بودم. حوصله این افه هاشو نداشتم.


برچسب ها: فروشنده، فیلم اصغر فرهادی، نقد،
[ دوشنبه 10 آبان 1395 ] [ 12:37 ق.ظ ] [ مجید کلاته عربی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب